SPOTKANIA W RAMACH CYKLU IMPREZ „KOLEJ NA KOLEJ”
Celem spotkań jest prezentacja mało znanego, zapomnianego lub niedocenianego piękna kolejowych szlaków, zarówno tych normalnotorowych – likwidowanych jak i wąskotorowych oraz kopalnianych (podziemnych). Upowszechnienia mało znanych informacji o kolei i jej zaletach w stosunku do innych środków transportu – ekologia, bezpieczeństwo, ekonomia (koszty zewnętrzne – całkowite)! Prezentacja nowych rozwiązań i koncepcji kolei lokalnych oraz sposoby ich funkcjonowania z pominięciem PKP to tematy równie interesujące co kontrowersyjne!Istnieje przy tej okazji możliwość przeprowadzenia bardzo ciekawych jak sadzę wywiadów lub reportaży o specyficznej grupie hobbystów jakimi są niewątpliwie miłośnicy stalowych szlaków. Podróżują oni po całym kraju a nawet i świecie w pogoni za unikatowymi fragmentami kolejowego krajobrazu, który uwieczniają poprzez fotografie i film. Są oni również ogromnymi pasjonatami i orędownikami tej formy transportu, a przy okazji wspaniale wypoczywają przemierzając piękne lecz niejednokrotnie zapomniane zakątki naszego kraju. Ich pomysły i koncepcje ratowania lokalnych przewozów pasażerskich, wykorzystania zapomnianych kolejek w ruchu aglomeracyjnym choć mało znane znajdują ogromne uznanie fachowców.
To właśnie oni poprzez swe działania ratują przed bezwzględnym palnikiem najcenniejsze zabytki kolejowej techniki tworząc liczne skanseny i muzea. Są oni niewątpliwie żywą kopalnią wszelkich informacji historycznych. Zabiegani w pracy i swych działaniach pro kolejowych spotykają się właśnie na takich imprezach, gdzie wymieniają się opiniami, wiedzą oraz spostrzeżeniami. Tak wiec jest to jedyna i niebywała okazja spotkać filantropów, którzy pomimo przeciwności losu oraz niejednokrotnie PKP promują kolej.
Spotkania w ramach naszego cyklu pozwalają na ujrzenie innej kolei – niejednokrotnie po raz pierwszy i jedyny dostępnej osoba postronnym. Często jest to spojrzenie od „kuchni” na to czego normalnie nie można dostrzec, oraz możliwość zapoznania się z najnowszą techniką, która jest tam wykorzystywana. Ta niebywała okazja nie zdarza się często.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Hobbystów Transportu Szynowego z Kwidzyna odbędą się następujące spotkania z cyklu KOLEJ NA KOLEJ, Szczegółowe informacje i wcześniejsze zgłoszenia tel. 0-602/537-618, info@kolej.com.pl
UWAGA – na 2-3 dni przed planowana wizytą, (po uprzednim zgłoszeniu) należy się upewnić czy z przyczyn technicznych impreza nie została odwołana lub przełożona!
SPOTKANIE 4
25-27.9.2000 „TO TEZ JEST KOLEJ” – PLENER FOTOGRAFICZNY I SEMINARIUM – spotkanie przeniesione na wiosnę 2001 r.
Spotkanie entuzjastów kolei oraz innych osób zainteresowanych tematyką kolei górniczych, przemysłowych, piaskowych i podziemnych kopalnianych.
1. 25.9.2000 – zwiedzanie wąskotorowych kolei kopalnianych zarówno na powierzchni jak i pod ziemia na jednej ze śląskich kopalń węgla kamiennego (impreza może być odwołana z przyczyn technicznych),
2. 26.9.2000 – przejazd koleją po torach Przedsiębiorstwa Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem S.A. z Rybnika (kopalnie węgla, lokomotyw S200, T448p, T419p i Ls1000 (obie jako jedyne w Polsce!!!), zwiedzanie zaplecza technicznego, przejazd do Kopalni Piasku KOTLARNIA, zwiedzanie zaplecza, wjazd na pole piaskowe, koniec imprezy w okolicach Pyskowic (impreza może być odwołana z przyczyn technicznych),
3. 27.9.2000 – oficjalna prezentacja kolei górniczych i piaskowych.
a) Spotkanie w Zabrzu pod Budynkiem PTKiGK Sp. z o.o. w Zabrzu seminarium i prezentacja firm, ich możliwości, osiągnięć i zaplecza przewozowego i logistycznego
b) Przejazd pociągu specjalnego na trasie Szyb Michał – Szyb Zygmunt August (Ls1000-01), Zygmunt August – Bór Czerwony (ET22), Bór Czerwony – J C C (rozładunek przygotowanego pociągu z piaskiem na moście podsadzkowym) (ET21), J C C – Sośnica TEM2
SPOTKANIE 5
4-6.10.2000 – TARGI KOLEJOWE „KOLEJ 2000”
1. Otwarcie targów kolejowych, prezentacja najnowocześniejszego taboru kolejowego (w tym zapowiadana wizyta lok EU11 lub EU43, Ls1000 – zmodernizowana SM42, autobusy szynowe oraz seminaria tematyczne dotyczące kolei regionalnych, bocznic kolejowych, prywatnych przewoźników itp.
2. Ogłoszenie wyników i pokonkursowa wystawa fotograficzna KOLEJ W FOTOGRAFII.
3. Wyścigi drezyn ręcznych.
SPOTKANIE 6
PAŹDZIERNIK LUB LISTOPAD 2000R*)
Zwiedzanie kopalni soli w Kłodawie: (ilość miejsc ograniczono i wymagane odpowiednie zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do zjazdu na dół.
1. Wąskotorowa kolejka na powierzchni (teren kopalni) WLs150
2. Zjazd do kopalni na poziom 600 i 750 (p. p. z.), zwiedzanie podziemnej zajezdni lokomotyw, przejazd kolejką podziemną, podziemne komory wydobywcze, załadunek urobku, transport, rozładunek na podszybiu oraz niespodzianka dla pasjonatów minerałów.
*) dokładny termin nieustalony lecz na pewno będzie to piątek.
Piotr Kazimierowski
Stowarzyszenie Hobbystów Transportu Szynowego Kwidzyn
ul. J. Korczaka 11/53
82-500 Kwidzyn
tel. 0-602/537-618
e-mail: piotr@kolej.com.pl
http://www.kolej.com.pl/shts/index.html
Stowarzyszenie Hobbystów Transportu Szynowego Kwidzyn
ul. J. Korczaka 11/53
82-500 Kwidzyn
tel. 0-602/537-618
e-mail: piotr@kolej.com.pl
http://www.kolej.com.pl/shts/index.html