Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Z ekologią na Ty

Z EKOLOGIĄ NA TY

Szkoła Podstawowa w Przyborowie (Woj. Wielkopolskie) jest położona w cudownej scenerii zalewu “Radzyny”. Jej dyrektorem jest p. Renata Dziamska. W szkole pracuje 5 nauczycieli i działa kółko ekologiczne “Mali Ekolodzy”, do którego należą prawie wszyscy uczniowie. Już od wielu lat mobilizujemy naszych uczniów do podejmowania akcji na rzecz ochrony naszego środowiska naturalnego, włączając się do corocznych akcji sprzątania świata, których celem jest nauczenie dzieci kultury bycia, wyrobienie nawyków wrzucania do kosza papierków i innych rzeczy, bo przecież wiadomo nam wszystkim, iż jeżeli osoba jako małe dziecko będzie pamiętała, gdzie jest miejsce torebek po cukierkach czy innych skrawków papieru, to jako dorosły człowiek będzie miała już wpojone, że wszystkie te rzeczy wrzuca się do kosza.

Już od lat organizujemy akcje zbierania makulatury, tłumacząc dzieciom, iż wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia prawie 17 drzew, zanieczyszczenia wody, zużycia ogromnych ilości energii i tym sposobem docieramy do nich, do ich rodziców, którzy skrzętnie gromadzą makulaturę w domach i następnie, przynosząc ją do szkoły, dają możliwość rozwoju naszej placówce, gdyż za pieniążki uzyskane z tej sprzedaży kupujemy sprzęt dla szkoły lub inne potrzebne rzeczy.

Inna ekologiczna działalność to zbieranie puszek aluminiowych. W tej sprawie też odnosimy się do dziecięcej wyobraźni, umieszczając na szkolnej ekologicznej gazetce napis: Jeżeli każdy Polak wyrzuci jedną puszkę po napoju lub dezodorancie, to w ciągu roku powstanie góra odpadów o objętości ok. 90000 m3 – jest to objętość 10 budynków szkolnych. To działa na dziecięcą wyobraźnię – dzieci przynoszą puszki! Sprzedane na koniec roku, także zasilają budżet szkoły i wracają do uczniów w postaci rzeczowej.

Inny napisem, który można zobaczyć na naszej wcześniej wspomnianej ekologicznej gazetce to: Srebro jednej baterii alkalicznej może spowodować skażenie 1 m3 ziemi lub 400 l wody. I to już jest bodziec do kolejnej akcji w naszej szkole – zbiórki baterii. W tym roku przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez firmę REBA, której celem jest zbiórka baterii różnego typu, od najmniejszych do 0,5 kg akumulatorków. Tutaj też nas nasze ekologiczne dzieciaczki nie zawiodły. Zbieramy już od października baterie, a dodatkowym impulsem jest to, że w tym konkursie można wygrać komputer dla szkoły, co jest dla nas ważne, bo mamy tylko dwa a nasze dzieci kochają informatykę, jednak małej szkole trudno pozyskać sponsora lub fundusze. W listopadzie byliśmy już o krok od zdobycia tej nagrody – zebraliśmy ok. 3 kg w przeliczeniu na jednego ucznia i zdobyliśmy drugie miejsce. Dostrzegamy jednak i inne plusy tej akcji, dotarliśmy do wielu zakładów, które wyrzucają baterie do kosza, poprosiliśmy, aby je dla nas odkładali, a inni dziękowali, że znalazł się ktoś, kto odbierze od nich te, które już wiele czasu gromadzili.

W naszej miejscowości znajdują się pojemniki do segregowania śmieci, które pozwalają zachować czystość naszego otoczenia.

Zbieraliśmy też kasztany, które oddawaliśmy do Koła Łowieckiego, aby zimą służyły jako karma dla zwierząt.

Działania wychowawcze też mobilizują dzieci do aktywnego włączenia się w ww. akcje, gdyż na koniec roku, w zależności ile makulatury, puszek czy baterii dziecko przyniesie, otrzymuje punkty, które są doliczane do oceny z zachowania.

W tym roku, z okazji Święta Ziemi, zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs piosenki ekologicznej, który dał dzieciom okazję do przyswojenia sobie pewnych treści ekologicznych poprzez śpiew i zabawę.

Nie zabrakło też w tym dniu inscenizacji o treściach ekologicznych. Były to Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej, przedstawione przez uczniów klasy IV oraz Balladyna w wersji proekologicznej przedstawiona przez uczniów klasy VI. Posprzątaliśmy też naszą okolicę, a na koniec zrobiliśmy ognisko nad naszym wspaniałym zalewem.

Chciałabym, aby ten artykuł zachęcił te szkoły, które jeszcze nie podjęły tego typu akcji, aby przemyślały czy nie warto chronić swojego środowiska ucząc w ten sposób dzieci umiłowania przyrody.

Dołączam też scenariusz lekcji ekologicznej, którą realizowałam w naszej szkole.

Katarzyna Gorzelana
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Przyborowie
Przyborowo 30
64-500 Szamotuły
e-mail: kasiagorzelana@wp.pl

Aurotka jest nauczycielką religii i wychowania do życia w rodzinie oraz opiekunka Koła Ekologicznego “Mali Ekolodzy” w Szkole Podstawowej w Przyborowie.
Katarzyna Gorzelana