Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

WWF APELUJE O WŁAŚCIWE WYKORZYSTANIE NEGOCJACJI Z UE W ZAKRESIE ROLNICTWA I ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

WWF Światowy Fundusz na rzecz Przyrody wraz z Fundacją IUCN Polska zaapelował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przykładanie szczególnej wagi do ochrony środowiska przy negocjacjach z Unią Europejską w temacie rolnictwa i polityki regionalnej.

Na seminarium pt. „Integracja ochrony przyrody z polityką rolną” zorganizowanym 16.1.2001 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedyskutowano możliwości ukierunkowania przyszłych funduszy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Spotkanie to miało na celu zainicjowanie dialogu nt możliwości pogodzenia rozwoju gospodarczego i potrzeb społeczności lokalnych z wymogami ochrony przyrody.

„Polska już dziś traci wiele milionów euro z unijnych funduszy pomocowych, których nie jest w stanie wykorzystać. Wskazuje to na brak dobrych, innowacyjnych projektów.” – powiedział Peter Torkler, Koordynator ds. Rolnictwa i Integracji Europejskiej w WWF. – „Wyzwaniem dla nas jest pokazanie, że te pieniądze opłaca się zainwestować na obszarach cennych przyrodniczo, gdzie konieczne są nowe pomysły na rozwój i zachowanie walorów przyrodniczych.”

„Przykłady konkretnych projektów z Biebrzy, Podkarpacia i Ujścia Warty pokazują, jak na obecnym etapie organizacje pozarządowe aktywizują społeczności obszarów wiejskich, angażując je w działania prośrodowiskowe” – powiedziała Dorota Metera, Koordynator Projektów Fundacji IUCN.

O dużym zainteresowaniu nowym podejściem do rozwoju obszarów wiejskich świadczy liczba ponad 100 uczestników seminarium. Dzięki udziałowi przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa, administracji regionalnej i organizacji pozarządowych, udało się wymienić poglądy na temat kierunków przyszłego rozwoju oraz roli organizacji pozarządowych w procesie przygotowania Polski do funkcjonowania w Unii Europejskiej.

Na seminarium przedstawiono aktualne instrumenty polityki rozwoju obszarów wiejskich i rozwoju regionalnego, jakie obowiązują w UE i w Polsce. WWF wskazał na potrzebę i możliwości jakie już dziś stwarzają regulacje unijne, aby pogodzić rozwój gospodarczy ze skuteczną ochroną przyrody. Biorąc pod uwagę stan przyrody w Polsce, w porównaniu z krajami „piętnastki”, Rząd popełniłby błąd nie wykorzystując tych atutów do wynegocjowania korzystnych warunków przystąpienia do Unii i zapewnienia odpowiednich transferów funduszy.

WWF od wielu lat na szczeblu europejskim wpływa na ekologizację polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich. Kolejne reformy UE będą już obowiązujące dla krajów przedakcesyjnych i na pewno wymogi ochrony przyrody będą w nich odgrywały znaczną rolę. Wsparcie tego procesu reform przez Polskę może się okazać korzystne dla zachowania krajobrazu kulturowego w Europie.

Powyższa notatka prasowa, materiały z konferencji oraz dodatkowe materiały znajdują się na stronie internetowej: www.wwf.pl
Szczegółowych informacji udziela:
Peter Torkler – Koordynator
ds. Rolnictwa i Integracji Europejskiej
tel. 49/3317473124, kom. 49/1778220335
e-mail: ptorkler@wwf.pl

Marta Kaczyńska
Koordynator ds. komunikacji
WWF Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, ul. Kaliska 1/9, 02-316 Warszawa
tel. 0-22/6595540, 0-22/6592270, e-mail: mkaczynska@wwf.pl, www.wwf.pl
Marta Kaczyńska