Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

ŚWIAT NIE JEST TOWAREM CZYLI JAK WALCZYĆ O ZIEMIĘ

ŚWIAT NIE JEST TOWAREM
CZYLI JAK WALCZYĆ O ZIEMIĘ
Kiedy byłam młodsza mój ojciec często powtarzał mi, że do przejęcia kontroli nad państwem przez inne państwo nie jest potrzebny konflikt zbrojny – wystarczy ekonomia. Po latach to twierdzenie powróciło do mnie pod wpływem książki Świat nie jest towarem.
Liderzy francuskiego ruchu antyglobalistycznego, José Bové i François Dufour w formie wywiadu-rzeki wyjaśniają mechanizmy procesów społeczno-gospodarczych, które rządzą współczesnym światem. Pokazują, że sprawa ujednoliconej żywności, modyfikowanej genetycznie i nafaszerowanej hormonami, jest sprawą, która dotyczy nie tylko rolnictwa, ale nas wszystkich, naszego stylu życia i odżywiania się. Dla nich walka z macdonaldyzacją, jest nie tylko walką z „podłym żarciem”, ale również z amerykańskim ekspansjonizmem, w wyniku którego zniszczeniu ulegają lokalne rynki, uprawy, więzi nie tylko społeczne, ale i rodzinne. Politycy kierujący Unią Europejską pozwalają na to, podpisując niekorzystne dla europejskiej gospodarki porozumienia i umowy, ale my nie musimy się na to godzić, nie musimy być wobec tego bezsilni. Mamy prawo do decydowania o tym, co będziemy jeść, gdzie pracować, jak żyć. Właśnie to usiłują nam przekazać autorzy książki „Świat nie jest towarem”, tłumacząc motywy kierujące ich działaniami. Nie rzucają przy tym jedynie pustych haseł, nie mówią tylko o tym, z czym walczyć, ale i jak walczyć. Pokazują też, że walka z globalizacją nie musi oznaczać wzajemnej izolacji społeczeństw. Możliwe jest stworzenie ponadnarodowej wspólnoty, jednak opartej nie na dominacji rynkowej państw silniejszych, niszczących niezależność polityczną i ekonomiczną państw słabszych, ale na podobieństwach łączących wszystkich ludzi, niezależnie od rejonu świata, w którym mieszkają.
W perspektywie wejścia Polski do Unii, ale też wobec ciągle postępującej amerykanizacji naszego społeczeństwa myślę, że jest to książka ważna. Pozwala zrozumieć mieszkańcom miast obawy rolników, zaś rolnikom pokazuje, że nie są sami ze swymi problemami.
Dominika Chirowska
seena@pf.pl
***
Książka Świat nie jest towarem to fascynujący wywiad-rzeka, przedstawiający światowy system gospodarczy wstrząsany kryzysami, nieustannym cichym podbojem całych kontynentów i rozpadem tradycyjnych więzi lokalnych.
Genetycznie zmodyfikowana żywność, ujednolicone i nafaszerowane hormonami pożywienie, degradacja Natury, duchowa pustka liberalnej ideologii, ale także próby sformułowania alternatywnych koncepcji rozwoju – to tylko niektóre tematy tej niezwykłej i szeroko komentowanej książki.
**
Tygodnik „Business Week” umieścił José Bové na swojej liście nowych „gwiazd europejskich”, które poruszyły Stary Kontynent. Jeszcze kilka lat temu nikt go nie znał. Dzisiaj interesuje każdego – rolnika, polityka, intelektualistę.
„Le Point”
Jos Bov stał się okrętem flagowym walki przeciw globalizacji i podłemu jedzeniu z fastfoodów
„Le Monde”
José Bové, François Dufour: Świat nie jest towarem, przeł. Ewa Houeé-Kubasiewicz, wyd. Andromeda, Gdańsk 2002 www.bove.prv.pl i www.pologne.com/bove – 29 zł – cena detaliczna, 27 zł – cena detaliczna przy zamówieniu przez internet, 21,50 zł – cena hurtowa przy minimalnym zamówieniu 20 egz. Pod tym adresem można nabyć też: Pęknięty witraż 12 zł plus koszty wysyłki (4,20 zł).

„JEDNO DO JEDNEGO”
ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY

Wielojęzyczne, międzynarodowe czasopismo szuka ludzi, którzy chcieliby pisać artykuły w dowolnym języku, szczególnie na temat aktualnych politycznych i ekologicznych wydarzeń. Piszemy z subiektywnego i lokalnego punktu widzenia o kulturze i polityce, zapraszamy szczególnie osoby z małych miast. Kontakt:
1:1 Tikozigalpa
Doktor Leber Straße 38
23966 Wismar
Germany
etttillett@hotmail.com

Dominika Chirowska