Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

RAJD PO PARKU KRAJOBRAZOWYM ODWOŁANY!

RAJD PO PARKU KRAJOBRAZOWYM ODWOŁANY!

Sukcesem zakończyła się interwencja “Pracowni na rzecz Wszystkich Istot”, która nie dopuściła do zorganizowania rajdu motocrosowego po cennych przyrodniczo terenach Popradzkiego Parku Krajobrazowego (od Szczwnicy w kierunku góry Wisielec i Dzwonkówka). W dn. 18 – 19.10.2003 w okolicach Szczawnicy miał odbyć się ogólnopolski rajd motocrosowy pod nazwą VII Wielki Podjazd O Puchar PS Bikes oraz III Rajd Enduro i Pojazdów Czterokołowych. Z informacji zebranych przez nasze stowarzyszenie wynikało, że organizatorzy tego rajdu: PS BIKES z Krakowa zamierzają przeprowadzić trasę po chronionych obszarach leśnych Popradzkiego Parku Krajobrazowego mimo, że zapis Ustawy o Ochronie Przyrody art. 26 ust.1 pkt. 7 wyraźnie mówi, że na terenach parków krajobrazowych tego typu rajdy są zabronione, co jest zagrożone karą grzywny lub aresztu.

W wyniku naszej interwencji ok. 100 motocykli terenowych i czterokołowych pojazdów tzw. quadów nie wjechało na teren parku krajobrazowego, a cała impreza została przeniesiona na łąki w miejscowości Jaworki.
Opis problemu:

Od dłuższego czasu rozwija się w górskich lasach nowy rodzaj “rozrywki”, w której biorą udział właściciele jeepów, motocykli terenowych i quadów. Pod przykrywką sportu i rekreacji rozjeżdżane są górskie szlaki oraz stwarzane jest realne zagrożenie dla zdrowia i życia turystów. Hałas, jaki wydobywa się z motocrossowych maszyn skutecznie wypłasza zwierzęta i spacerowiczów szukających spokoju w górskich lasach. Rajdy te odbywają się najczęściej z całkowitym łamaniem przepisów prawa, które zabraniają poruszania się po lesie samochodem lub motocyklem w celach sportowych (Ustawa o lasach i Ustawa o ochronie przyrody). Jednocześnie uczestnicy podobnych “sportowych” wyczynów mają świadomość prawie całkowitej bezkarności. Któż bowiem z turystów spacerujących po górach jest w stanie zatrzymać na wąskiej drodze pędzącego na złamanie karku rajdowca? Jednak nie jesteśmy w tej sprawie całkowicie bezbronni i dlatego PnrWI rozpoczęła przy współpracy z policją i strażą leśną akcje monitorowania terenów chronionych na obszarach górskich. Rezultatem tych interwencji było odwołanie w 2001 r. Międzynarodowego Rajdu Trophy of Poland w Bieszczadach, który miał się odbyć na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych. W 2002 r. w Beskidzie Śląskim dwoje rajdowców poruszających się motocyklami po górskich szlakach zostało ukaranych karą grzywny przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej.
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel./fax 0-33/817 14 68, 818 31 53
e-mail: wapienica@pnrwi.most.org.pl
informacja prasowa
Bystra 20.10.03