NIELEGALNE WYCINANIE DRZEW W REZERWATACH PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
NIELEGALNE WYCINANIE DRZEW
W REZERWATACH PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
WWF Światowy Fundusz na rzecz Przyrody jest oburzony przystąpieniem Lasów Państwowych do wycinania drzew w rezerwatach przyrody Puszczy Białowieskiej. Do wycinki w drzewostanach ponadstuletnich przeznaczono 429 drzew; wiele już wycięto, wśród nich siedem 150 i 200-letnich dębów i to bez wymaganych zezwoleń z Ministerstwa Środowiska. Lasy Państwowe tłumaczą, że przyczyną wyrębu jest interes obronny państwa, tj. konieczność oczyszczenia pasa przyszłej wschodniej granicy Unii Europejskiej. W REZERWATACH PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
Leśnicy, uzasadniając wycięcie drzew, powołują się na umowę ze Strażą Graniczną. Wiadomo, że wg prawa pas graniczny ma mieć 5 m po każdej stronie granicy. Tymczasem drzewa wycięto nawet w odległości 150 m. Wg oświadczenia Komendy Głównej Straży Granicznej z 27.11.2003 obowiązek przestrzegania przepisów prawa odnoszących się do ochrony przyrody spoczywał na Lasach Państwowych, które były wykonawcą prac na pasie granicznym i były zobowiązane do przestrzegania “właściwych przepisów i procedur w tej sprawie”. Dalej w oświadczeniu Komendy Głównej Straży Granicznej podkreśla się, że wykonywanie postanowień umowy nie mogło naruszać przepisów prawa, a obowiązek uzyskania zezwoleń ciążył na nadleśnictwie Białowieża. Takich zezwoleń Lasy Państwowe jednak nie uzyskały, co potwierdziła prof. Ewa Symonides – Główny Konserwator Przyrody.
Jednak wycinanie drzew objętych ochroną rozpoczęto. Wg opinii WWF Polska jest to również kolejny dowód na to, iż najcenniejszy nizinny las Europy – pomimo zapewnień polskiego Rządu – ciągle nie jest należycie chroniony. Ujawnione przypadki wycinania kilkusetletnich dębów w rezerwatach przyrody w Puszczy Białowieskiej dowodzą, iż zawsze można znaleźć pretekst do ingerencji w przyrodę.
Zachowanie Lasów Państwowych jest oburzające – powiedział Duncan Pollard, Dyrektor Europejskiego Programu Leśnego WWF. Łamią polskie prawo ochrony przyrody, używając fałszywych tłumaczeń i niszcząc coś, czego nie da się odtworzyć. WWF nalega, aby polski Rząd natychmiast powstrzymał te działania.
WWF uważa, że wycinanie drzew, mające ostatnio miejsce w Puszczy Białowieskiej, podważa wiarygodność Polski w jej nowej roli przyszłego biura Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie (MCPFE), które będzie funkcjonować w Polsce przez najbliższe 5 lat poczynając od stycznia 2004. Jak Polska może wiarygodnie prowadzić rozmowy z wszystkimi pozostałymi krajami nt ochrony lasów w Europie, jeśli pozwala na niszczenie najbardziej wartościowego lasu na kontynencie – dodał Duncan Polard.
Obecnie tylko 17% Puszczy Białowieskiej jest objęte ochroną w formie Parku Narodowego. Ostatnio Rząd polski utworzył nowy rezerwat przyrody – “Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej”. WWF obawia się jednak, że status ochronny rezerwatu nie jest wystarczająco przestrzegany w praktyce; obawy te potwierdzają ostatnie wydarzenia.
Wycięcie dwustuletnich dębów to nie jest epizod, który można zbagatelizować jako “drobne niedopatrzenie”. To sygnał, że konieczne jest podjęcie strategicznych decyzji i nadanie Puszczy Białowieskiej statusu prawnego Parku Narodowego lub Lasu Narodowego, który zapewni priorytet ochronie przyrody, a nie szukaniu doraźnych korzyści poprzez wycinanie drzew pod tym czy innym pretekstem – powiedział Ireneusz Chojnacki, Dyrektor WWF Polska.
Więcej o działaniach WWF na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej: www.wwf.pl/bpn.php
Dodatkowych informacji udziela:
Stefan Jakimiuk – Kierownik Projektu WWF “Bia³owieski Park Narodowy”,
tel. 0-85/681 2733,
tel. kom. 0-606/856 777,
e-mail: sjakimiuk@wwf.pl
notatka prasowa
28.11.2003
W związku ze stale zmieniającą się sytuacją w Puszczy Białowieskiej zawsze aktualne wiadomości można przeczytać na stronie Leszy dla Puszczy (http://republika.pl/puszcza_bialowieska) redagowanej na bieżąco na miejscu.tel. 0-85/681 2733,
tel. kom. 0-606/856 777,
e-mail: sjakimiuk@wwf.pl
notatka prasowa
28.11.2003
Osoby zainteresowane informacją drukowaną mogą dostać papierowe wydania dodatku do “Gazety Współczesnej” W zgodzie z naturą, poświęcone głównie Puszczy Białowieskiej. Dodatek redaguje Janusz Korbel a wydaje WWF Projekt Białowieski Park Narodowy. Adres: WWF, ul. Batorego 44a/13, 17-200 Hajnówka.