Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

LETNIE SPOTKANIE Z ŁĄKĄ 2001

Owczary to niewielka wieś niedaleko granicy nowo powstałego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Cztery lata temu powstało tu Muzeum Łąki – ekspozycja poświęcona ekosystemom trawiastym świata, Polski i okolic Owczar. Przy Muzeum mieści się Stacja Terenowa Lubuskiego Klubu Przyrodników – niewielkie schronisko i punkt edukacji ekologicznej. Za Stacją rozciągają się unikalne zespoły roślinności, przypominające stepy Ukrainy czy Podola – murawy kserotermiczne. Rozwijają się one na nasłonecznionych zboczach dolin rzecznych, gdzie dawno, dawno temu zaczęto wypasać zwierzęta, głównie owce. Dzięki temu mogą tu rosnąć nietypowe gatunki roślin – powiewające na wietrze, pierzaste trawy – ostnice, zwane przez miejscową ludność „złotą trawą”, białe kwiaty pajęcznicy liliowatej, łany macierzanki... Aby zachować piękno tych zbiorowisk, trzeba utrzymywać dotychczasowy sposób użytkowania tego terenu, w przeciwnym razie murawy zarosną krzewami i wszędobylskimi gatunkami pospolitych traw. Dlatego hodujemy wokół Stacji owce ginącej rasy „wrzosówka” oraz koniki polskie.

Od trzech lat rozpoczynamy lato w Owczarach imprezą przyrodniczą pod nazwą „Letnie Spotkanie z Łąką”. Z roku na rok święto rozwija się, przybywa atrakcji i uczestników. Tym razem odbyło się 23 czerwca. Początkowo wydawało się, że lato nie ma zamiaru przychodzić, bo od rana niebo było zaciągnięte gęstymi chmurami, z których popadywał chłodny deszcz. Zaklinaliśmy pogodę na wszystkie sposoby. Przyjechali pierwsi wystawcy – na stoiskach pojawiło się rękodzieło – rzeźby, obrazy na szkle i płótnie, wyroby z wikliny. Przyjechało kilku hodowców, którzy wystawili egzotyczne, kolorowe rasy kur, kaczek, bażantów, przepiórek... Mimo deszczu zainteresowanych nie brakowało. Szczególnym powodzeniem u dzieci cieszyły się owieczki, konie i... koza przyprowadzona z pobliskiego wiejskiego podwórka (trzeba zaznaczyć, że miejscowa ludność z wielką dumą uczestniczyła w Spotkaniu). W stodole odbywały się zajęcia plastyczne – dzieci lepiły z gliny ogródki, w których siały rzeżuchę, rzodkiewkę, owies... Dzieci z Owczar przychodziły potem codziennie, żeby swoje ogródki podlewać i pielęgnować. Jak co roku, pani Barbara prowadziła kurs wikliniarstwa, każdy mógł upleść sobie własny koszyk, czym również interesowały się dzieci. Wyplatanie koszy okazało się niezbyt trudne, choć niewątpliwie wymagające dużej wprawy.
Nie brakowało konkursów: koszenia łąki, liczenia owiec, wiedzy o przyrodzie łąk... Odbył się też rowerowy rajd na orientację, połączony z mini-quizem przyrodniczym. W konkursach uczestniczyli zarówno przyjezdni członkowie i sympatycy Klubu, jak i mieszkańcy najbliższych okolic. Drużyna wystawiona przez wieś Owczary tradycyjnie wygrała mecz siatkówki i piłki nożnej, choć do wygranej Klubu brakowało tym razem niewiele. Mimo deszczowej pogody, która po południu zaczęła się nieco poprawiać, przekonana naszymi świetnymi humorami, nie brakowało chętnych na spacery na murawy, połączone z kursem rozpoznawania roślin. Można było bezpłatnie zwiedzić Muzeum i obejrzeć piękne przeźrocza oraz fotografie przysłane na konkurs „Łąka w obiektywie”, zakupić wydawnictwa przyrodnicze i żywność ekologiczną.
Wieczorem wypogodziło się zupełnie. Zaczęła się Noc Świętojańska. Zapłonęło ognisko. Na scenie zagrały pierwsze gitary i bębny – zespół „The Roost”, potem „R.I.P”, a na końcu wkroczyły na scenę dzieci ze Słubic, do których dołączyli szybko członkowie pozostałych zespołów. Do późnej nocy rozbrzmiewały niesamowite muzyczne improwizacje.
Kilkadziesiąt kroków dalej szumiała łąka, pachnąca macierzanką, szałwią, skrzydełkami motyli uśpionych w trawach:
gdy cię noc za czerwcowe pochwyciła serce
wejdź w trawy, gdzie kołyszą się myśli skrzydlate
zanurz się w macierzanki pachnące kobierce
spotkaj się z łąką latem, spotkaj się z łąką latem...

Marta Jermaczek

Adres Stacji w Owczarach:

Stacja Terenowa Lubuskiego Klubu Przyrodników
Owczary 17, 69-113 Górzyca
tel. 0-95/7591220, e-mail: owczary@lkp.org.pl

Więcej o Klubie: www.lkp.org.pl
Marta Jermaczek