Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

EKUMENICZNA AKCJA NA RZECZ POKOJU I SPRAWIEDLIWOŚCI – ŻYĆ BEZ ZBROJEŃ

Stuttgart, czerwiec 2000

Drogie Przyjaciółki, Drodzy Przyjaciele Akcji – Życie Bez Zbrojeń, kto nie śni o tym, żeby być niemożliwym do zranienia? Już przecież Zygfryd w Sadze o Nibelungach kąpał się bezskutecznie w krwi smoka. Co jak dotąd nie udało się samotnemu próbują teraz całe USA – chcą zamknąć „okno, przez które można trafić słabe punkty” za pomocą umieszczenia w kosmosie narodowego obronnego systemu rakietowego (National-Missile-Defense NMD).
Szacowane koszty: ponad 60 miliardów (!!!) dolarów. Prezydent Clinton chce jeszcze w tym roku zdecydować o zamówieniu pierwszych rakiet programu NMD zatrzymujących środki bojowe.
Ten rakietowy system obronny ma dla innych potęg atomowych agresywny charakter, dlatego, że atak, przed którym USA chcą się obronić, mógłby być też obroną tych, których USA wcześniej zaatakowało. W ten sposób inne potęgi atomowe czują się „bezbronnie” wystawione na atak USA. A to oczywiście motywuje do przedsięwzięcia środków przeciw temu i produkowania jeszcze więcej rakiet atomowych.
Amerykańscy politycy argumentują, że system NMD jest skierowany przeciwko „łajdackim państwom”. Między innymi są to Iran, Irak i Płn. Korea. Jednak Płn. Korea zrezygnowała z dalszych testów rakiet na rzecz pomocy żywnościowej, zawęziła swój program atomowy i zobowiązała się do nieprodukowania żadnego materiału nuklearnego, z którego można wykonywać broń.
Jeżeli uwzględni się ilość gotowej do użycia broni atomowej, to Chiny i Rosja są prawdziwymi adresatami Narodowej Obrony Rakietowej. Rosyjscy jak i chińscy wojskowi dali inicjatywę do rozwinięcia środków działania pozornego przeciwko zatrzymującym rakietom i do nowego przerobienia planów wprowadzenia w bój ich broni atomowej. W ten sposób mógłby powstać nowy etap w wyścigu zbrojeń.

WZÓR LISTU
Szanowny Panie Ambasadorze, dowiedziała/em się, że rząd USA planuje utworzenie nowego narodowego obronnego systemu rakietowego (NMD). Jak Pan zapewne wie, taki system zagraża kontroli zbrojeń i rozbrojeń.

Proszę, niech Pan przekaże Prezydentowi USA moje „NIE” wobec planowanego obronnego systemu rakietowego.
Serdeczne pozdrowienia
imię i nazwisko
adres
data, podpis

Pokażcie Państwo teraz programowi NMD czerwona kartę. Podpiszcie i wyślijcie załączone kartki do ambasadora USA.
W Poniedziałek Wielkanocny protestowało 300 osób na rzecz świata wolnego od broni atomowej przed Centralą Dowodzenia Bronią Atomową EUCOM, w Büchel w Zachodnich Niemczech. W międzyczasie nadeszło do nas ponad 10 000 podpisów pod odpowiednim apelem do Ministra Spraw Zagranicznych Fischera.
6.8.2000 minie 55 lat od zrzucenia pierwszej bomby atomowej na Hiroshimę. Aby wspomnieć ofiary tej katastrofy nasza organizacja Żyć Bez Zbrojeń wzywa do wolnych od przemocy akcji przed EUCOM i przed składem broni atomowej w Büchel.
Weźcie udział w tych akcjach i pomóżcie!
Serdeczne pozdrowienia

Paul Russman
Iris Smidoda
Ohne Rüstung Leben
Arndtstr. 31, 70197 Stuttgart, Niemcy

PS
Czerwone karty przeciwko obronie rakietowej w Kosmosie wysłaliśmy już na ponad 9000 adresów. Przyczyńcie się Państwo do powiedzenia się tej akcji.

Tłumaczenie:
Dorota Ferenczak
Mannsfelderstr. 17
50968 Köln, Niemcy