Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Czarnobyl – nigdy więcej!

Akcja krakowskich Zielonych 2004 upamiętniająca 21. rocznicę katastrofy w Czarnobylu rozpoczęła się 26.4.2006 wizytą w Urzędzie Miasta Krakowa i wręczeniem Zielonej Karty Urzędu, Marcinowi Helbinowi – rzecznikowi prasowemu prezydenta Jacka Majchrowskiego, który przyjął ją w jego imieniu. Zielona Karta Urzędu jest częścią ogólnopolskiej kampanii Zielonych 2004 „Zielona Energia” związanej zarówno z kwietniową rocznicą wybuchu elektrowni w Czarnobylu, jak i z zakończonym 9 marca szczytem Unii Europejskiej poświęconym polityce energetycznej Europy. Jego wynikiem jest m.in. nałożenie na Komisję Europejską obowiązku jak najszybszego przedstawienia propozycji legislacji w sprawie wymiany żarówek na energooszczędne w biurach i na ulicach. Legislacja ta miałaby być przyjęta w 2008 r. Zielona Karta Urzędu prezentuje zatem oszczędnościowe, proekologiczne rozwiązania, które można i należy wprowadzać w urzędach miast, gmin, powiatów i województw, aby dostosowując ich funkcjonowanie do legislacji unijnych przede wszystkim sprawić, aby stawały się bardziej przyjazne środowisku.



Podczas spotkania z Marcinem Halbinem rozmawiano na temat "zielonych" sposobów na funkcjonowanie Urzędu Miasta Krakowa. Zieloni 2004 dowiedzieli się przy okazji, jakie metody Urząd Miasta już zastosował, żeby stać się bardziej przyjaznym dla środowiska. Rzecznik prezydenta chwalił, że w całym budynku Magistratu są uszczelniane okna, poza tym urząd stara się segregować śmieci. Już te dwie kwestie budzą pewne podejrzenia, ponieważ co z tego, że okna uszczelnione, kiedy są otwarte (klimatyzowanie pomieszczeń), natomiast odpady, wprawdzie posegregowane w urzędzie, niekoniecznie są poddawane recyklingowi po opuszczeniu tego urzędu, skoro gospodarka odpadami w Krakowie pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Rzecznik mówił również o tym, że u niego w pracy papier nie ma prawa się zmarnować i sam każe wszystkim drukować po obu stronach. A może tak zastanowić się wreszcie nad sensem i koniecznością drukowania wielu rzeczy, tym samym nad zbędną biurokratyzacją działań urzędu, wprowadzając internetyzację na szerszą skalę? Zieloni mają nadzieję, że Zielona Karta Urzędu podsunie rzecznikowi i prezydentowi Krakowa nowe, śmielsze i jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązania dla funkcjonowania urzędu.


Po wizycie u rzecznika prezydenta Zieloni odwiedzili wicedyrektora magistratu, Andrzeja Tarko, z którym rozmawiali o "zielonej" wizji Krakowa i możliwościach jej realizacji. Zostali zaproszeni na kolejne spotkanie, podczas którego będą mieli okazję sprawdzić, co w urzędzie zmieniło się na lepsze – energooszczędne, ekologiczne, "zielone", przyjazne środowisku. Urząd Miasta Krakowa został więc już częściowo przez Zielonych 2004 opanowany. Tym spotkaniem rozpoczęto ścisłą współpracę z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Po wizytach u przedstawicieli władz Krakowa nadszedł czas na główny punkt dnia – akcję prasowo-happeningową na Rynku. Było zielono i spontanicznie. Swój sprzeciw wobec prowadzonej przez Polskę polityki energetycznej wyrażano rozdając ulotki (na ekologicznym papierze), które są zbiorem ekologicznych rozwiązań dla funkcjonowania biur i urzędów, choć nie tylko. Przeprowadzano rozmowy z ludźmi, odpowiadano na pytania mediów i wreszcie – zaprezentowano piękne transparenty i zielone flagi.

Zieloni 2004 są zadowoleni, gdyż udało im się zwrócić uwagę na kwestie, które nabierają szczególnego znaczenia teraz, kiedy wiszą nad nami plany budowy elektrowni jądrowej wraz z Litwą, w Ignalinie...



Aleksandra Sowa, Karolina Jankowska