Poszanowanie energii
Energia: stop z bulimiąProdukować ciągle więcej: czy to prawdziwe wyjście dla zaspokojenia naszych potrzeb energetycznych? Można żyć lepiej, wydawać mniej, zmniejszyć skażenie, polepszyć warunki życia liczniejszych grup ludzi, wszystko to dzięki poszanowaniu energii.
Dwa uzupełniające się środki postępowania:
- Energooszczędność to likwidacja marnotrawstwa, przyswojenie oszczędnych zachowań i odrzucenie fałszywych potrzeb.
- Efektywność energetyczna polega na zaspokojeniu danej potrzeby (na odpowiednim poziomie) przy jak najmniejszym zużyciu energii, z wykorzystaniem najefektywniejszej technologii. Stosuje się to do wszystkich dziedzin: budownictwa, samochodów, sprzętu gospodarstwa domowego itp.
Dane urządzenie może zużywać od 2 do 4 razy mniej energii zależnie od użytej technologii. Skuteczność energetyczna może być podniesiona, jeśli stanie się przemysłowym priorytetem.W dodatku komfort
Zmniejszenie konsumpcji to często koncepcja bardziej racjonalna. Korzyści są liczne. Na przykład kiedy ocieplacie swój dom, likwidujecie wszystkie „zimne” ściany. Poprawia to komfort w zimie. Latem izolacja chroni przed słońcem i dom utrzymuje chłód.
Zapomnijcie o fałszywych ideach: poszanowanie energii jest znakiem prawdziwego postępu a nie powrotem do świeczki.Podejmijcie wyzwanie oszczędności energetycznych
Jednostki, przedsiębiorstwa, społeczności - oszczędność energii dotyczy wszystkich. Potencjał ekonomiczny jest często oceniany za nisko. A jednak liczby mówią za siebie. Np. w Montpellier akcje poszanowania energii prowadzone między r. 1985 i 1999 pozwoliły zmniejszyć rachunki za energię elektryczną budynków komunalnych (bez obniżenia komfortu) o 53,5%. Zaoszczędzono ponad 2 miliony euro rocznie.
Oszczędzić energię pierwotną
Jest to energia potrzebna do wytworzenia każdego towaru, usługi czy materiału.
- Opakowania jednorazowe z plastiku, oprócz bycia źródłem zanieczyszczenia środowiska, są niewiarygodnym marnotrawstwem energetycznym.
- Wybudowanie domu z drewna wymaga od 6 do 8 razy mniej energii niż dom z betonu i stali.
- Aluminium jest otchłanią dla energii. Jego wytworzenie począwszy od złóż mineralnych wymaga 1750 razy więcej energii niż wyprodukowanie stali. Powinno być zastrzeżone dla zastosowań, gdzie jego właściwości (np. lekkość) są faktycznie niezbędne.
- Ograniczenie naszego marnotrawstwa wody pitnej to również oszczędność energii potrzebnej do jej uzdatniania, które pochłania ponad 1 kWh na m3.